Poduszki ortopedyczne

19, lut 2015 by admin in Zdrowie i uroda     ,   No Comments

Poduszka ortopedyczna jest bardzo kluczowym czynnikiem ochronnym higieny pleców, ale w wykonaniu tej funkcji ważne jest odpowiednie jej dopasowanie do indywidualnych potrzeb używającego.
Przy dobrze wykonanym doborze, profilowane poduszki, nazywane też poduszkami anatomicznymi stanowić mogą najwłaściwsze podparcie dla kręgosłupa w odcinku szyjnym w trakcie wielu godzin snu.

Decydując się na poduszkę ergonomiczną powinno się zwrócić sporą uwagę na jej wysokość. Pacjenci śpiący w pozycji bocznej o węższych ramionach powinni kupić poduszkę niższą niż pacjenci o ramionach bardziej postawnych. Osoby śpiące w pozycji na wznak powinny korzystać z poduszek o niższym profilu, niż osoby zasypiające na boku. W położeniu na plecach fantastycznie sprawdzają się poduszki profilowane z podcięciem w środku, które równomiernie stabilizują ułożenie głowy. Duży problem pojawia się, gdy zasypiamy na brzuchu. Jest to pozycja najmniej korzystna dla kręgosłupa i w tym przypadku poduszka profilowana powinna być zdecydowanie bardziej płaska i miękka. Śpiąc na brzuchu nie zaleca się korzystać z poduszek profilowanych, z wyłączeniem tych, które są rekomendowane dla takiej pozycji snu.

Oprócz ukształtowania i szerokości poduszki ortopedycznej niezwykle kluczowy jest rodzaj i jakość komponentów wykorzystanych do jej wyprodukowania. Poduszki ergonomiczne wytworzone są najczęściej z tworzyw termoelastycznych (kształtujących swą elastyczność pod wpływem temperatury – poduszki zapamiętujące kształt), z lateksu (materiał zebrany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych) oraz z tradycyjnych tworzyw poliuretanowych.

I tutaj pojawia się problem jakości. Niestety nie drogie poduszki bardzo rzadko wykazują się dostateczną rozciągliwością, często są zbyt twarde, i zamiast niwelować napięcia mięśniowe, powodują bóle szyi i karku.

Droższe poduszki ergonomiczne, dobrze dobrane, zapewniają mięśniom szyi i ramion pełen relaks, poprawiają jakość snu, niwelują chrapanie oraz likwidują bóle w obrębie szyi i barków.

Kupno dobrej poduszki ortopedycznej niestety zawsze związany jest z dużym wydatkiem i można śmiało stwierdzić, że jest to ich jedyna wada.

Więcej informacji